Historie
Navštivte jednu z nejkrásnějších rozhleden v Jizerských horách

Historie

HISTORIE

Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v katastrálním území Janov nad Nisou, necelý kilometr  od obce Bedřichov.

Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena  roku 1907, celková výška je 24 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů a vede na ni 102 schodů. Nahradila původní, dřevěnou věž, které stála na vrcholku v letech 1888 až do roku 1906, kdy shořela. Vedle věže byla roku 1934 postavena horská chata s restaurací a ubytováním.

Z rozhledny je za příznivého počasí překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Na rozhlednu lze vystoupit během celého roku.

Přístup k rozhledně je možný po značených turistických stezkách z Rýnovic, Janova n. N. a Bedřichova. Autem lze přes obec Bedřichov či Hrabětice dojet až k rozhledně.

Okolí celého areálu Královka nabízí také ideální podmínky pro sportovní aktivity.

 

ROZHLEDNA DNES

Rozhledna se po letech chátrání dočkala celkové rekonstrukce, která proběhla během roku 2014.Byl opraven kamenný plášť věže,provedena instalace nového ochozu spojující tři strany, rekonstrukce střechy a demontáž a nové citlivější umístění antén. Dále pak bylo opraveno schodiště a vnitřní prostory. Více

 

VSTUP NA ROZHLEDNU

Vstup na rozhlednu je celoroční. Vstupenky zakoupíte ve stánku s občerstvením, který najdete hned vedle věže. Pokud je stánek uzavřen,vstupné je možno zaplatit na pokladně samoobslužné restaurace.

 

CENÍK VSTUPNÉHO:

Dospělí : 40,-Kč

Děti 3-15 let : 30,-Kč

 

CENA PARKOVNÉHO : 50 Kč / den