Historie
Navštivte jednu z nejkrásnějších rozhleden v Jizerských horách

Historie

HISTORIE Královky
1907 - 2013

 

Královka (něm. Königshöhe) byla a je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v katastrálním území Janov nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov.

 

Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907, celková výška je 24 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů a vede na ni 102 schodů. Nahradila původní, dřevěnou věž, která stála na vrcholku v letech 1888 až do roku 1906, kdy shořela. Vedle věže byla roku 1934 postavena horská chata s restaurací a ubytováním. V dalších letech normalizace pak přibyly další ubytovací budovy a garáže.

 

Rekonstrukce
2013 - současnost

 

V červnu roku 2013 získala celý areál  Královka, včetně rozhledny a přilehlých budov, do svého vlastnictví společnost KISSES s.r.o.


Záměrem společnosti bylo od počátku provést celkovou revitalizaci areálu Královka tak, aby mohl opět sloužit široké veřejnosti, stejně jak tomu bylo v dobách jeho největší slávy. Při použití moderních stavebních technologií a materiálů se společnost chce co nejvíce přiblížit původní Královce, která byla postavena začátkem minulého století. Za pomoci architektů proto velmi pečlivě dohledává v dostupných archivech původní vzhled Královky, včetně informací o použitých materiálech. Po spolupráci a konzultaci se všemi dotčenými orgány byly připraveny plány rekonstrukce, která probíhá v několika etapách.


2013

- na podzim - po převzetí areálu od bývalého pronajímatele - byly započaty práce spojené s vyklízením všech objektů v areálu

- v suterénu hl.budovy započaty práce na rekonstrukci nové restaurace

 

2014

- na jaře proběhla demolice energeticky a prostorově nevyhovujících objektů, a to dvou ubytoven a garáží. Na jejich místě budou v dalších etapách revitalizace postaveny nové objekty, které budou respektovat dominantu původní restaurace s hotelem a rozhledny. Měl by zde vyrůst nový hotelový komplex a to vše pod dohledem renomovaných architektů a dotčených orgánů.

- v červnu dokončena a otevřena zcela nová samoobslužná restaurace "Sluneční terasa" s rozlehlou terasou na místě bývalé vinárny

- v létě byla zahájena rozsáhlá celková rekonstrukce rozhledny, byl opraven kamenný plášť věže, instalace nového ochozu, rekonstrukce střechy, demontáž a nové citlivější umístění antén. Dále pak bylo opraveno schodiště a vnitřní prostory. Rekonstrukce byla dokončena na podzim téhož roku.

- proběhla hrubá revitalizace venkovních prostor

 

2015

- pokračují práce na projektu nového hotelu s architektonickou společností SIADESIGN Liberec s.r.o

- další práce na revitalizaci venkovních prostor (skalnatý svah)

- v létě dokončeno velké dětské hřiště

- na podzim začala výstavba nového stánku s občerstvením, sousedícím s rozhlednou

 

2016

- dokončen stánek s občerstvením a suvenýry

- v únoru byly započaty zemní práce - hloubení jámy pro celé zázemí hotelového wellness o rozloze více jak 600m2 a do hloubky 6m, jehož součástí bude i bazén o délce 16m; 54 geotermálních vrtů až do hloubky 120m, které budou zajišťovat ohřev vody a celého areálu; výstavba inženýrských sítí (elektřina, kanalizace, datové sítě...

 

2017

- započata výstavba ubytování – penzion B

 

2018

- začala výstavba pezionu A

- dokončen penzion B

- rozšíření dětského hřiště o další herní prvky

Budoucnost
NAŠE VIZE

 

V budoucnu bude zrekonstruováno ubytování v hlavní budově a vystavěn zcela nový wellness horský hotel. Hotelový komplex vznikne částečně na místě zbourané ubytovny a využije i půdorysu původní chaty. Součástí hotelu bude bazén, wellness, saunový svět a kongresové prostory.

Dále se bude pokračovat v revitalizaci venkovních prostor.

HomeRestauraceOchrana osobních údajůKontakty
Hotel Královka s.r.o. - idatabaze.czHorské ubytování - idatabaze.cz
Kudyznudy.cz - tipy na výlet facebook
Česky
instagram
© 2018 Královka, Designed and developed by 5Q
Hotel Královka v Janově nad Nisou hodnocení